زندگی نامه شهید نادر فرزام فر

شهيد نادر فرزام فر در پنجم تیر سال 42 در خانواده‏اى مذهبى متولد شد. وى در كودكى نسبت به همسالانش فعال تر و باهوش تر بود. در دوران دانش‏آموزى بسيار موفق و در تحصيل نيز متكى به خويش بود. براى تحصيل در دوران راهنمايى در مدرسه مرتضوى كه محيطى مذهبى داشت ثبت نام نمود. در همين سال ها دفترى تهيه كرد. در آن راجع به امام حسين(ع) و ابعاد شخصيتى و وجود امام مطالبى نوشته بود. در دوران دبيرستان به مدرسه عَلَم (مخصوص تيزهوشان) رفت و پس از آن در كنكور ورودى دانشگاه شركت كرد. سال اول به دليل اشتباهى كه صورت گرفت نام ايشان در ليست قبول شدگان نبود. در سال دوم على‏رغم اين كه دفترچه سربازى را دريافت كرده بود، در دانشگاه فردوسی مشهد قبول شد و همزمان قبولى ايشان در دانشگاه شيراز نيز اعلام شد. با اين كه همه دانشگاه شيراز را به لحاظ سطح علمى بالاتر مى‏دانستند، او به خاطر پدرش در مشهد ماند و تحصيل در رشته مهندسى ساختمان را آغاز كرد.

با آغاز جنگ تحميلى و براى اولين بار نادر به همراه راننده‏اى كه قرار بود كاميون پدر را به جبهه ببرد، به منطقه رفت. بار ديگر در راستاى اجراى طرح دانشجويى تصميم به عزيمت به منطقه گرفت، اما در دوران آموزشى در تهران به سبب در رفتگى پا نتوانست در آموزش ها شركت نمايد و پس از پايان يافتن دوران آموزشى، وى به جبهه فاو اعزام شد.

روز اول ايشان براى آشنا شدن با منطقه به فاو رفت. روز بعد نيز به همراه دوستش آقاى قهرمانلو كه مى‏خواست به بازديد منطقه برود، به منطقه رفت و در حالى كه به همراه يكى از فرماندهان به جيپ سوار شده بود، مورد اصابت بمب شيميايى دشمن قرار گرفت و در تاریخ بیست و هشتم فروردین سال 1367 جان به جان آفرين تسليم نمود.